english

טיפים לחסכון במים

חייגו להזמנות 054-2400381
דף הבית » המגזין הירוק » טיפים לחיסכון במים

אי אפשר להתעלם ממשבר המים שפוקד את מדינת ישראל כבר שנים רבות.

הדבר המעניין הוא שכל אחד מאיתנו יכול לסייע ולתרום לסיום המשבר ע"י ביצוע שינויים מינוריים בחיי היום יום. כיצד?

להלן מספר עצות שמטרתן היחידה היא חיסכון במים:

 • סגור את הברז בעת צחצוח שיניים, סיבון במקלחת, גילוח, סיבון הכלים (אם אין מדיח כלים ושטיפת הכלים מתבצעת באופן ידני, כמובן) ועוד שלל פעולות שמצריכות מים, אך לא באופן רצוף. רבים אינם יודעים זאת, אבל כל דקה בה הברז פתוח גוזלת כ 10 ליטרים של מים.
 • אם ברשותכם מדיח כלים, הקפידו על שימוש בו (כאשר הוא מלא בלבד- לצורך חיסכון מרבי) והימנעו מרחיצת כלים באופן ידני. בעוד ברחיצת כלים בכיור נעשה שימוש ב כ- 103 ליטרים של מים, מדיח כלים עושה שימוש ב כ- 12 ליטרים בממוצע! אם אין ברשותכם מדיח כלים, השתדלו להשרות את כל הכלים המלוכלכים בגיגית או כל כלי אחר מלא במים לצורך הורדת הלכלוך טרם הסיבון, ולא לשטוף כל כלי בנפרד
 • השתדלו להפחית בזמן המקלחת ככל הניתן. כאמור, כל דקה בה הברז פתוח, מובילה ל כ- 10 ליטרים של מים להתבזבז. הפחתה 3 דק' מזמן המקלחת באופן יומיומי תוביל לחיסכון חודשי של כ 930 (!!!) ליטר מים לאדם!
 • בעיקר בעונת החורף, אנו נוטים להמתין כדקה לאחר פתיחת המים להתחממותם. חישבו על שימוש יצירתי במים אלו, אשר הולכים לאיבוד באופן חד משמעי. שימושים אפשריים: השקיית עציצים או שטיפת הרצפה..
 • התקנת מיכל הדחה דו כמותי בשירותים, כאשר שימוש בידית מיכל מלא (9 ליטרים של מים שנשפכים לביוב) נעשה רק במקרים ספציפיים, והשימוש השוטף הוא בידית חצי הכמות (כ 4.5 ליטרים של מים).
 • הפעלת מכונת כביסה רק כאשר היא מלאה, ובמקרים בהם היא לא מלאה, שינוי תוכנית ההפעלה לתוכנית המתאימה לחצי כמות (אפשרות הקיימת בעיקר במכונות הכביסה החדשות).
 • הקפדה על תיקון דליפות ונזילות- כל טיפה משמעותית, במיוחד כאשר נוספת לכל טיפה עוד טיפה...
 • אם הנכם רוחצים את המכונית באופן עצמאי, עשו זאת באמצעות דלי מים וסמרטוט, ולא באמצעות צינור. בשימוש בצינור, מים רבים הולכים לאיבוד (שכן הצינור הרבה פעמים מופנה לצדדים), וגם המכונית נשארת עם סימנים ואינה יוצאת מבריקה.
 • שימוש במים אפורים כמו מי מזגנים או מים ממכונת הכביסה- לא מומלץ לשתות מים עכורים אלו, אך ניתן בין היתר להשקות (ללא חשש) באמצעותם צמחייה.
 • התקינו חסכמים כל ברזים ועל ראשי מקלחות- עלותם נמוכה במיוחד, הם אינם פוגעים בזרם המים וביכולתם לחסוך כשליש מצריכת המים הרגילה.

דרכים נוספות לחסכון במים

 • בבית השימוש, מומלץ להתקין מיכל הדחה דו כמותי 6/3, כאשר יש להשתמש בידית מיכל מלא רק כאשר ממש אין ברירה, וביתר הזמן יש להשתמש בידית חצי מיכל. כל הדחה באמצעות ידית חצי מיכל חוסכת כ 4.5 ליטר מים! (חיסכון יומי- כ18 ליטר מים פר נפש.)
 • שטיפת המכונית באמצעות דלי מים וסמרטוט, במקום עם צינור. חוסך במים וגם בכסף, שכן רחיצת המכונית באמצעות צינור נכון להיום אסורה על פי חוק, והעובר על חוק זה צפוי לקבל קנס כספי של כ 2000 (!!!) ₪. החיסכון המשוער של כמות המים- 170 ליטרים ברחיצה באמצעות צינור, לעומת 20 ליטרים ברחיצה באמצעות שלושה דליי מים.
 • סגירת ברז המים כאשר אין שימוש מעשי במים. למה הכוונה? סגירת הברז בעת צחצוח השיניים, סגירת הברז כאשר מסתבנים במקלחת, סגירת הברז בעת סיבון הכלים בזמן רחיצת כלים ידנית וכדומה. חיסכון שכזה עשוי לחסוך כעשרות ליטר מים ביום פר משפחה, שכן כל דקה בה ברז המים פתוח גוזלת כ 10 ליטר מים.
 • שטיפת כלים באמצעות מדיח כלים, כאשר כל הפעלה מתרחשת בתנאי שהמדיח מלא לחלוטין. על פי מחקר שנערך בגרמניה, כל הדחת כלים ידנית גוזלת כ 103 ליטר מים, בעוד הדחת כלים באמצעות מדיח כלים גוזלת רק כ 12 ליטר מים! חיסכון משמעותי במיוחד של כ 91 ליטר מים ליום.
 • הפחתה של 2-3 דק' מזמן המקלחת - חיסכון של כ 20-30 ליטר מים לאדם ביום!
 • הפעלת מכונת כביסה רק כאשר היא מלאה- מכונת כביסה צורכת כ 60 ליטר מים בכל הפעלה, ואם המכונה אינה מלאה מדובר ב 30 ליטר מים שמבוזבזים סתם. חשוב לציין כי ישנן מכונות כביסה (בעיקר החדשות) בהן יש תוכנית המתאימה לחצי כמות וגוזלת הרבה פחות מים.

חסכמים: שיטה נהדרת לחסכון במים

אין צל של ספק שהעולם כולו מודע היום, הרבה יותר מאשר בעבר, לעובדה כי מים הינם משאב טבע חיוני והכרחי אשר בלעדיו לא יהיה ניתן להתקיים. בישראל, כמו גם בעולם, קיים משבר מים שמאיים על איכות חיינו בשלל מובנים. דבר זה הוביל לכך שחונכנו וגם חינכנו אחרים להתנהל נכון יותר עם מים בחיי היומיום – הפחתה של 2 דק' מזמן המקלחת, מעבר משטיפת כלים ידנית להדחת כלים, רחיצת מכונית באמצעות דלי מים במקום צינור מים ועוד שלל טיפים מצוינים שמענו שאינם מזיקים כלל לאיכות חיינו, כאשר במקביל הומצאו מס' כלים שיועדו גם הם למטרה זו. אחד מהכלים הללו הוא החסכמים.

מה הם חסכמים בעצם?

חסכמים הם התקנים אותם מרכיבים על פתחי צינורות מים, על ברזים ועל ראשי מקלחת, הגורמים להפחתה משמעותית בכמות המים היוצאת מאותו ברז או צינור, מבלי לפגוע בלחץ המים וביציבות המים.

מטרת החסכמים הינה ללא ספק מקודשת, וביכולתם לחסוך עד 40 אחוזים מצריכת המים באופן כללי.

כיצד בוחרים חסכמים, מהי עלותם ואיך מתקינים אותם?

טרם פונים לחנות המשווקת חסכמים, יש לבדוק האם הברז עליו ברצונכם להתקין את החסכם הינו בעל הברגה זכרי או נקבית. אם אינכם יודעים להבדיל ולזהות, ניתן לרכוש חסכמים המתאימים לשני סוגי ההברגות, כאשר עלות החסכמים הינה בין 15-50 ₪, תלוי היכן קונים ומהו טיב החסכם (פלסטיק/ברזל. חשוב לציין כי למרות עלותם הנמוכה יותר של חסכמים העשויים מפלסטיק, הם אפקטיביים בדיוק כמו חסכמים העשויים ברזל, ואף עמידים יותר, משום שאינם מחלידים).

כמו כן, יש לשים לב מהי רמת ספיקת המים של החסכם אותו אתם רוכשים- ספיקת מים של 5-6 ליטרים לדקה מתאימה בעיקר לברזי כיורים, בעוד ספיקת מים גבוהה יותר של 8-10 ליטרים לדקה מתאימה לראשי מקלחות.

דבר נוסף אליו מומלץ לשים לב כאשר רוכשים חסכמים הוא התו הכחול- כאשר חסכם מסומן בתו כחול משמעות הדבר היא שמכון התקנים אישר כי החסכם הספציפי הזה עבר ביקורת קפדנית והוא אכן חוסך במים.

המגזין הירוק
להזמנות ויצירת קשר

מלאו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בקרוב

english
להזמנות חייגו 054-2400381 מלאו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בקרוב
לייעוץ והזמנות - לחצו כאן